TM Forums
Back to search

BUDGETS.....who needs them....ME

#Post
451

just remembered two tips my granny told me do you know the thing you can buy for making a one cup of tea using tea leaves eg: 2 small sieves with a handle well you can put a piece of sunlight soap in thee and dangle in your dishwashing water and it workss the same as detergent but lasts for ages, be the same as grating the saop and then making liquid, but worth a try....MAKEUP REMOVER it has already been said that babyoil is the cheapest form but did you know that if you buy a bag of cotton wool balls and split them into 3 and place on an oven tray and put in a warm oven they actually expand so you get 3 times the amount, make that expense of buying cotton balls more realistic

kob - 2008-05-06 07:45:00
452

de solve it On one of these threads I read all about 'de solve it' - but now can't find it - can any one help please

rema - 2008-05-06 16:15:00
453

This message was deleted.

cjjays - 2008-05-08 17:13:00
454

This thread got me so motivated..... I have my lux and my washing soda ready to go. I made 4 fruit jellys in glad containers for school lunches (test run today and jelly stayed solid!) they cost $1.30 to make compared to the $6.67 partner paid for yoghurts the other day!!!. I made your cheesecake Kob...one in the freezer and the other one all eaten except one piece...mmmm very nice, thankyou. Tonight I made 12 muesli bars all by myself :-) I reckon they cost me less than $1 to make (4 of them eaten already too) for 12 bars it would usually cost about $6. Can't get it through to the family though that I am trying to save $ and that it's not just for them to pig out on all in one night! It's not just the money though, I'm sick of putting all that packaged stuff in 7yr olds lunch each day.

monsterboy - 2008-05-08 21:33:00
455

I know monster boy i have fits and spats at the saving scheme, but am in it at the moment ...MUST add i changed from lavenser oil in my Soap Powder liquid to eucalyptus and man what a lovely change its goes right through the washhouse & dryer and then still remains on the clothes (i might have used to much )I picked a big bag of S.Beet from my MIL yesterday all ready to cook and freeze and my son is coming for the weekend this weekend so ill make him a big Mac Cheese tonight & one for the frezzer (if i ever get of here)even rhubab Ialways used to have cooked apple in marg containers in the freezer all my veges and cut rhubarb waiting to be cooked, I even had things like stewed toamtos so we could habe it on toast for breaky So as im advising others to do im starting to hoard food for the winter, and cost saving i can do at the mo is a big bonus to us so will start today. Have a great day all

kob - 2008-05-09 06:15:00
456

memo to self ....where your glasses when typing early in the morning SORRY but you get the drift

kob - 2008-05-09 06:16:00
457

Homemade Vege soup thoughts.... This week whilst looking for my ingredients noted how quite a difference in soup mixtures. (Not the fresh veges part that one uses but the bulking part of soup), notice the like of king's and other mixes were more than double the price of say Pam's split pea and Pam's Soup mix with barley etc, both of them more than double amount packaged size than those other mixes. Bought those and wow, it not only gave me more soup for less money but a lot thicker soup. Normally one does about 10 litres at a time, this time was 15 litres with the same amount of veges and bacon of bacon bones used. Interesting to share this. Hopes it makes sense. Cheers

valentino - 2008-05-09 08:39:00
458

Dish washing liquid I was given this by a family member. If you buy some dishwashing liquid, put half in another bottle. Add water to both, right to the top of the bottle. Add water slowly though.

maggiemay33 - 2008-05-09 08:56:00
459

Bump Bumping for someone who wants easy budget meals

taana - 2008-05-09 13:45:00
460

keep them coming :)

argo - 2008-05-09 23:23:00
461

This message was deleted.

dan70 - 2008-05-10 19:50:00
462

hmmmmm .......

solo2 - 2008-05-11 15:44:00
463

thats a real grown up attitude Dan

kob - 2008-05-11 18:08:00
464

My thoughts exactly Kob, please vote them off

whiskey13 - 2008-05-11 22:02:00
465

Post # 461 You are pathetic!!!

gran333 - 2008-05-12 09:38:00
466

Bumping for my Daughter who is seriously interested in saving money,like me she may get a giggle out of Dans random comment but no doubt will find the rest of the thread much more rewarding (maybe Dan would too if Dan bothered to read it?)

1rosco - 2008-05-12 12:00:00
467

Ok with all the butter gurus out in arms at the price i am going to try the
spreadable butter recipe on page 8 and see if that works for baking.....also did you know that if baking and you need 3 eggs you can use 1 egg and 2 T of g/syrup you must have 1 egg tho but the g/s acts as a egg would in cooking but not for pavs or meringe

kob - 2008-05-13 07:08:00
468

my work out I worked it out that i could feed us a family of four adults for three good hearty meals a day for about $6 a day....thats 3 of us having breakfast, 4 of us have a cut lunch, and us all for tea, and theres usually something for pudd even if its fruit and custard. I would spend $160 for our grocery but i can that down even more and will now im not working and what i get for that is...8 bread($12)5 meat meals $35(allowing $7 per meal)Potatoes $4, Veges $5, dog food $6( but i can make my own recipe to follow), cat food $3, bathroom essentails 6 loo rolls $3, toothpaste $3, sham/condition $6, soap $2(but try to conserve it so you dont have to buy each week), detergent $3, Milk 5 litres $7, Lunch stuff(heres where i can cut down casuse i get them as treats for them) chippies, muesli bars and youghurts, & nuts..$20 soap powder $4, frozen veges $5, pasta $3, and here goes another area i can cut down in

kob - 2008-05-13 09:40:00
469

cont BISCUITS $12 or so..Cereal, i always buy weetbix and cornflakes but if i have heaps left from last week ill buy budget cocoa pops or nutragrain as a treat so say $7, and spreads for taost i always have jam, honey, marmite, PB so what ever i need if i need all then i cut back on cereal say $5, and meats for sandwiches $5(and then theres things like cordial & margerine & coofee & tea)....right so that comes to $150 so that leaves $10 for miscelanious(and then theres things like cordial & margerine & coofee & tea)....right or maybe some good meat is on specialand i can stock up but usaully it does come to the $160 so that is my basic list that i stick too each week, and this is eneugh to feed us substancially

kob - 2008-05-13 09:41:00
470

cont $5 on frozen veg which usually gives me peas & corn and the fresh veges i usually get 1/2 cabbage and 1 head of broccoli and a bag of carrots that usually $5 maybe dearer by abit and i had allowed $10 for misalanious things like coffee, tea, cordial & marg but you see not everytrhing is needed everyweek so thats where your tomatos and that would come in, but i do use the same list each week i have a small laminated one that i can just put quantities beside or cross out if i dont need it.About every third week the shop is only about $120 as i have kept a good stock load of things...the main thing is to use the things you buy not have the sitting in a cupboard un used or rotting in the fridge and having to discard it

kob - 2008-05-13 09:42:00
471

And i can adapt if things are tight one week I will cut out the biscuits, soap powder(cause i make the liquid one anyway)$16 then cut the meat down as much as possible from $35 to $20( getting savs, sausages mince, bacon ends, pork pieces)soap i probably wouldnt need to get so all in all if i cut the biscuits , soap powder, dogfood and cut the meat down by $15 that saves $37 so thats pretty good but i may need to get some flour or butter for baking out of that.
So keep trying at your lists and its amazing how you can cut costs if needed.Of course lunch treats are the first to go as well, but that is a average weeks list

kob - 2008-05-13 09:47:00
472

Is anyone else buggered just by reading kob's weekly shopping lol. Thanks kob am going to try that. I work afternoons and only go out once a week to do all my messages so i look through all the super market flyers and see what we need from each one. I pass 3 different supermarkets and a fruit and vege market when i'm out and about and i'll start a list and laminate it and tick or cross off which once i need or don't need.

whiskey13 - 2008-05-13 12:01:00
473

whiskey i work thurs-monday so only get to town on tues & wed so have to have all my stuff orginised too, I have a itenery list which gets x'd off, my husband keeps telling me i need a diary but id never look at it, this way a envolope(old) on the fridge with a list of jobs to x off works a wonder for me.

kob - 2008-05-13 14:48:00
474

kob hi whats the dogfood recipe you have?
Cheers

lisa2211 - 2008-05-13 15:54:00
475

i use anything that looks abit freezer burnt and anyleftovers(stews, soups etc) that my have seen their freezer life through, add this to a pot add a packetr of pasta(anykind)if you have a liver or a few kidneye these can be choppped up into it as well cover with water and bring to the boil then simmer for one hour then cool, when cool add to icecream containers and refeidgerate it goes quite thick and the dogs love it and the good thing about it is that it cahnges everythime

kob - 2008-05-14 06:27:00
476

Make you own tasty dog treats! 2 1/2 cups wholemeal flour
2 cups milk power (non- fat if you like)
1 tsp sugar
1 tsp salt
6 tsp butter/maybe try lard seeing butter so expensive now.
1 egg
1/2 cup water
mix together and knead for 3 mins until dough forms a ball.
Roll out to 1cm thick and cut into small shapes-try bone shapes for fun.
Place on dreased tray and bake at 180c for 30 mins.
When I make mine I some times add some stock to the mix.

1rosco - 2008-05-14 16:51:00
477

If you do add the stock don't put in any salt.

1rosco - 2008-05-14 16:52:00
478

hi kob was just wondering if your recipe for the dog food could be adapted for cat food? thanks for your wonderful hints! blessings

timetable - 2008-05-14 19:32:00
479

oh yer it does the cats abit more fussy(well our is) so once cooked if im sure theres no bones etc i blitz it otherwise she wont eat the pasta, the dog on the other hand doesnt care whether its blitzed or not but 9 times out of 10 when i do make it i blitz it, it still sets the same and rice can be used........it may seem gross but stuff left on plates that another human wont eat eg: say youve had swwet & sour pork and its all mixed in after they have finished no other human would turn around and eat that (well normally im sure you know what i mean) so if you have a doggy freezer bag when you do go to cook up this dog food just add all your frozen left overs to it .....its also a good way of not wasting, I still have my icecream container in the fridge for our leftover mashed spuds and veg for a fry up but this bag for the dogs is different.

kob - 2008-05-15 06:39:00
480

Did I read somewhere on here about making your own muesli bars? I've been right back through the thread and can't find it... can anyone help point me in the right direct or post the recipe? TIA

katiej4 - 2008-05-17 15:41:00
481

Oh, and meant to say I love this thread - so many helpful hints and ideas :-)

katiej4 - 2008-05-17 15:42:00
482

Bump cause it's a great thread!!

katiej4 - 2008-05-18 18:21:00
483

bump ...

castrol1 - 2008-05-19 17:38:00
484

This message was deleted.

charlieb2 - 2008-05-19 21:11:00
485

great thread keep it up... cheers charlieb2

carmy2 - 2008-05-19 21:53:00
486

Bumping for Carmy2 ..

juliewn - 2008-05-20 00:47:00
487

Bumping for my Friend. Good reading.

rokido - 2008-05-20 20:33:00
488

Bumping for whahinetoa from general. Great threads these.

popeye333 - 2008-05-21 13:43:00
489

Bump for Drewboy to see,

korban - 2008-05-22 14:02:00
490

bump bumping...

4macmonkies - 2008-05-24 14:45:00
491

bump, to keep this going, its great

shreader - 2008-05-26 14:23:00
492

bump bump bump does no one else have anything to share all we see is bump bump bump WELL i had visiters over the weekend and was not expecting them so during half time at the rugby I cooked for them in my deepfryer (quick & easy) hotdogs made from my h/m takeaways recipes (10 savs cut into 3) and then I had some fish bites which were $3.99 at pak in save cooked those and a packet of frozen chips $1.99 so for 6 adults and 2 kids that was a good meal filler and probable only cost $10 maybe $11 everyone just helped them selves and at the end of the day minimal effort for a great result, If we had of sent out for that amount of people it would of cost $30

kob - 2008-05-27 06:22:00
493

Bump this is amazing Thanks Everyone!

pamnz - 2008-05-28 04:46:00
494

Another look at weekly shopping..... Quite often one does like to think of what is planned for their one's week living buying to what one would want, now-a-days, this is thrown a little by checking to see what is on special, what are the best value for money, and what one has to spend. With all the expertise that exists on this MSB, one can actually think, right, I have so much to spend, seven days to last, go to one's main shop first, look at what is being offered re price and value, remembering that Fuel cost are mounting, and go through that shop only for specials, then take time out before counter and re-assess what one has. If say Veges are a little high then one needs to way the fact of travelling cost to another shop on top of prices shown. Hopes this makes sense.

valentino - 2008-05-28 10:16:00
495

Cont... like wisae with meat, fish, even bulk buying comes in rembering that bulk buying is great if it is regular used and one does not need to buy the following week or two plus and then one can bulk buy another item and rotate as such. Sometimes I also say for example, hmm got enough coffee to last me for the next week but it is on special this week, try and make allowance to buy now, and then the next week it could be another item... Just further thoughts in budgeting living costs... Once again, hopes this helps. Oh onre other thing, in the meantime, look at various recipes where meals can be done cheaper and try them... one will be surprised how good they are, after all, most Asians and Eastern Europe countries do this. Cheers.

valentino - 2008-05-28 10:22:00
496

Butter recipe Just wondering why no has said to use the non spreadible butter as its quite abit cheaper for adding with the oil and water too, I presume it would work the same.

stompy - 2008-05-28 13:56:00
497

bump up for message.

stompy - 2008-05-28 15:22:00
498

hope this helps my aunt sent from Canada uses for wd40 can save money as you don't need alot of other products and WD40 goes along way
Protects silver from tarnishing, Cleans and lubricates guitar strings, Gets oil spots off concrete driveways, Gives floors that 'just-waxed' sheen without making it slippery, Keeps flies off cows haha, Restores and cleans chalkboards, Removes lipstick stains, Loosens stubborn zippers, Untangles jewelry chains, Removes stains from stainless steel sinks, Removes dirt and grime from the barbecue grill, Keeps ceramic/terra cotta garden pots from oxidizing, Removes tomato stains from clothing, Keeps glass shower doors free of water spots, Camouflages scratches in ceramic and marble floors, Keeps scissors working smoothly, Lubricates noisy door hinges on vehicles and doors in homes, Gives a children's play gym slide a shine for a super fast slide, Lubricates gear shift and mower deck lever for ease of handling on riding mowers, Rids rocking chairs and swings of squeaky noises,

mojome - 2008-05-28 15:36:00
499

WD40 continued Lubricates tracks in sticking home windows and makes them easier to open, Spraying an umbrella stem makes it easier to open and close, Restores and cleans padded leather dashboards in vehicles, as well as vinyl bumpers, Restores and cleans roof racks on vehicles, Lubricates and stops squeaks in electric fans, Lubricates wheel sprockets on tricycles, wagons and bicycles for easy handling, Lubricates fan belts on washers and dryers and keeps them running smoothly, Keeps rust from forming on saws and saw blades, and other tools We're not through. Here's more; Removes splattered grease on stove, Keeps bathroom mirror from fogging, Lubricates prosthetic limbs, Keeps pigeons off the balcony (they hate the smell), Removes all traces of duct tape

mojome - 2008-05-28 15:37:00
500

Love this thread.... there is just much fantastic information! Thank you all :)

solo2 - 2008-05-28 20:05:00
Free Web Hosting